BRACTWO RYCERZY CHORĄGWI TORUŃSKIEJ

     Bractwo Rycerzy Chorągwi Toruńskiej rozpoczęło swą działalność jesienią 2008 roku i działa na terenie Torunia. Ze względu, iż początki naszego miasta wiążą się z Zakonem Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, jesteśmy bractwem krzyżackim. Tematem naszego zainteresowania jest historia Zakonu Krzyżackiego, jego struktura administracyjna i życie codzienne. W związku z tym, wiele elementów zainspirowało nas do utworzenia własnej struktury.
 

     Na czele Bractwa stoi komtur, któremu podlegają bracia i półbracia. Poniżej w hierarchii stoją knechci, których obecność jest niezbędna do funkcjonowania całej grupy. Dodatkowe funkcje w Bractwie pełnią także niewiasty, które opiekują się obozowiskiem. Zróżnicowanie w hierarchii odzwierciedla się przede wszystkim w noszonych przez nas strojach. Oprócz tradycyjnego ubioru krzyżackiego, posiadamy stroje mieszczańskie typowe dla przełomu XIV i XV wieku. Odtwarzamy lata 1350-1420, a czas który nas szczególnie interesuje określamy mianem okresu około grunwaldzkiego.
 

       Bractwo posiada własną pieczęć przedstawiającą zamek z jedną wieżą, po jej bokach dwie tarcze krzyżackie, w otoku napis Bractwo Rycerzy Chorągwi Toruńskiej. Zasłużeni członkowie otrzymują legitymację ze zdjęciem i numerem członkowskim.
 

17.10.2020 roku Bractwo zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń pod nazwą STOWARZYSZENIE ODTWÓRSTWA HISTORYCZNEGO I KULTURY DAWNEJ "BRACTWO RYCERZY CHORĄGWI TORUŃSKIEJ"

W 2020 roku otrzymaliśmy certyfikat MADE IN TORUN, za żywe lekcje historii, Kapituła doceniła nasz wieloletni wkład w życie kulturalne i edukację w Toruniu. 

 
Kontakt:  691 030 044
e-mail: ritter.torun@gmail.com